Local wrestlers have strong showing at Buhl Invitational

By  | 

BUHL, Id. (KMVT/KSVT) Thirty teams were scheduled to make the trip - 25 made it due to the weather, but that didn't put a damper on the final day of action.

98 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kase Mauger of Twin Falls
2nd Place - Sam Hyde of Emmett
3rd Place - Conor Marsh of Weiser
4th Place - Troy Bruce of Salmon
1st Place Match
Kase Mauger (Twin Falls) 21-0, Fr. over Sam Hyde (Emmett) 15-4, So. (TF-1.5 4:53 (17-1)).
3rd Place Match
Conor Marsh (Weiser) 8-3, Fr. over Troy Bruce (Salmon) 6-4, Fr. (Inj. 0:00).

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Logan Tingey of Sugar-Salem
2nd Place - Garrett Hinkley of Weiser
3rd Place - Troy Morfin of Twin Falls
4th Place - Dakota McIntosh of Salmon
1st Place Match
Logan Tingey (Sugar-Salem) 24-1, Jr. over Garrett Hinkley (Weiser) 10-2, Sr. (Dec 5-3).
3rd Place Match
Troy Morfin (Twin Falls) 21-1, Jr. over Dakota McIntosh (Salmon) 3-5, Fr. (Inj. 1:39).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Destin Summers of Snake River
2nd Place - Easton Banta of South Fremont
3rd Place - Riley Fuchs of Spring Creek
4th Place - Cahl Williams of Salmon
1st Place Match
Destin Summers (Snake River) 16-0, So. over Easton Banta (South Fremont) 25-3, So. (Dec 9-6).
3rd Place Match
Riley Fuchs (Spring Creek) 4-1, Fr. over Cahl Williams (Salmon) 7-4, So. (Dec 8-2).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Kade Bruno of Challis
2nd Place - Trent Hackworth of South Fremont
3rd Place - Jace Saxton of Spring Creek
4th Place - Sway Cook of Snake River
1st Place Match
Kade Bruno (Challis) 14-1, So. over Trent Hackworth (South Fremont) 27-4, Jr. (Fall 3:30).
3rd Place Match
Jace Saxton (Spring Creek) 3-1, Jr. over Sway Cook (Snake River) 2-2, . (Dec 6-0).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jake Kesl of Salmon
2nd Place - Braeden Dickinson of Canyon Ridge
3rd Place - Josh Tripp of Spring Creek
4th Place - Brytton Moon of Ririe
1st Place Match
Jake Kesl (Salmon) 10-1, Jr. over Braeden Dickinson (Canyon Ridge) 18-2, Jr. (Dec 3-1).
3rd Place Match
Josh Tripp (Spring Creek) 4-1, So. over Brytton Moon (Ririe) 20-8, Jr. (Dec 7-4).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Monte Zufelt of Emmett
2nd Place - Tyler Criddle of Ririe
3rd Place - Dyllan Fuchs of Spring Creek
4th Place - Seth Price of Sugar-Salem
1st Place Match
Monte Zufelt (Emmett) 19-1, So. over Tyler Criddle (Ririe) 26-3, Sr. (Dec 17-11).
3rd Place Match
Dyllan Fuchs (Spring Creek) 4-1, So. over Seth Price (Sugar-Salem) 15-8, Sr. (Dec 7-1).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Berke Walker of Weiser
2nd Place - Cade Horn of Jerome
3rd Place - Riggen Cordingley of North Fremont
4th Place - Cory Anderson of Ririe
1st Place Match
Berke Walker (Weiser) 12-2, Jr. over Cade Horn (Jerome) 17-4, Sr. (Dec 8-4).
3rd Place Match
Riggen Cordingley (North Fremont) 27-1, Fr. over Cory Anderson (Ririe) 12-3, Sr. (Dec 10-5).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Anthony Chavez of Spring Creek
2nd Place - Rustin Rinderknecht of Ririe
3rd Place - David Perez of Weiser
4th Place - Tyler Clements of Gooding
1st Place Match
Anthony Chavez (Spring Creek) 4-0, Jr. over Rustin Rinderknecht (Ririe) 25-3, Jr. (Dec 2-1).
3rd Place Match
David Perez (Weiser) 10-6, Sr. over Tyler Clements (Gooding) 10-3, Jr. (Fall 1:54).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ezekial Williamson of Jerome
2nd Place - Trevor Basaraba of Elko
3rd Place - Conner Wood of Sugar-Salem
4th Place - Jesse Clearwater of Oakley
1st Place Match
Ezekial Williamson (Jerome) 20-1, So. over Trevor Basaraba (Elko) 13-3, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Conner Wood (Sugar-Salem) 22-6, Jr. over Jesse Clearwater (Oakley) 15-5, Sr. (Dec 6-5).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Rhet Clark of North Fremont
2nd Place - Pete Bradshaw of Challis
3rd Place - Trevor Greener of Spring Creek
4th Place - Nick Ruddell of Weiser
1st Place Match
Rhet Clark (North Fremont) 19-2, Sr. over Pete Bradshaw (Challis) 15-2, Jr. (Fall 3:53).
3rd Place Match
Trevor Greener (Spring Creek) 5-1, Sr. over Nick Ruddell (Weiser) 9-3, Jr. (Dec 6-0).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Theron Christensen of Buhl
2nd Place - Sawyer Hobbs of South Fremont
3rd Place - Jordan Sharp of North Fremont
4th Place - Traven Hansen of Raft River
1st Place Match
Theron Christensen (Buhl) 16-5, Jr. over Sawyer Hobbs (South Fremont) 26-2, Fr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Jordan Sharp (North Fremont) 20-1, Sr. over Traven Hansen (Raft River) 15-2, Jr. (MD 9-0).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Tyler Mathews of Declo
2nd Place - Zachary Borrayo of Jerome
3rd Place - Tommy Trumbo of Twin Falls
4th Place - James Bagley of South Fremont
1st Place Match
Tyler Mathews (Declo) 19-1, Sr. over Zachary Borrayo (Jerome) 16-5, Sr. (Dec 16-15).
3rd Place Match
Tommy Trumbo (Twin Falls) 12-3, Sr. over James Bagley (South Fremont) 12-7, Sr. (Fall 3:29).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Payson Anderton of Snake River
2nd Place - Bryhton Harris of Ririe
3rd Place - Mark Poehler of Buhl
4th Place - Tony Kissinger of Jerome
1st Place Match
Payson Anderton (Snake River) 16-1, Sr. over Bryhton Harris (Ririe) 15-2, Sr. (Fall 5:36).
3rd Place Match
Mark Poehler (Buhl) 13-4, Sr. over Tony Kissinger (Jerome) 18-5, Sr. (Dec 9-3).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Sheldon Wilkinson of Spring Creek
2nd Place - Michael Needham of Gooding
3rd Place - Joey Mockler of South Fremont
4th Place - Dawson Osterhout of Declo
1st Place Match
Sheldon Wilkinson (Spring Creek) 3-0, Sr. over Michael Needham (Gooding) 12-4, Jr. (Dec 8-1).
3rd Place Match
Joey Mockler (South Fremont) 23-4, Sr. over Dawson Osterhout (Declo) 12-6, Fr. (Fall 1:36).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Luis Salazar of Elko
2nd Place - Michael Easterling of Canyon Ridge
3rd Place - Jake McGinnis of Gooding
4th Place - Chandler Collins of Canyon Ridge
1st Place Match
Luis Salazar (Elko) 23-2, Sr. over Michael Easterling (Canyon Ridge) 15-1, Sr. (Dec 2-1).
3rd Place Match
Jake McGinnis (Gooding) 11-3, So. over Chandler Collins (Canyon Ridge) 7-4, Sr. (Fall 2:45).



 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus