Twin Falls - 47.0 F (8.3 C)
  • Tuesday

    High: 55º Low: 38º

  • Wednesday

    High: 65º Low: 47º

  • Thursday

    High; 66º Low: 44º

Four local wrestlers grab Buhl Invite titles

Tools

By Ngozi Ekeledo

Buhl, ID ( KMVT - TV / KTWT - TV ) The 40th annual Buhl Wrestling Invitational came to a close Saturday afternoon with four Magic Valley wrestlers taking home titles in their respective weight classes.

RESULTS:

98 Pounds
1st Place - Pierce Mederios of Mountain Home Tigers
2nd Place - Konner Hiatt of South Fremont Cougars
3rd Place - Cade Horn of Shoshone
4th Place - Francisco Lara of Canyon Ridge Riverhawks

106
1st Place - Treyton Nilsson of Snake River Panthers
2nd Place - Eddie Daniel of Minico Spartans
3rd Place - Dillon Thompson of Battle Mountain Longhorns
4th Place - Jacob Lucas of Mountain Home Tigers

113
1st Place - Kevin Mora of Challis Vikings
2nd Place - Chris Beltran of Weiser Wolverines
3rd Place - Billy Godfrey of Salmon Savages
4th Place - JJ Vonderleith of Snake River Panthers

120
1st Place - Allan Jeppsen of Minico Spartans
2nd Place - Kaden Bench of Snake River Panthers
3rd Place - Connor Burley of Salmon Savages
4th Place - Kristian Claudio of Weiser Wolverines

126
1st Place - Kade Sessions of North Fremont Huskies
2nd Place - Andrew Cox of Battle Mountain Longhorns
3rd Place - Casey Burley of Salmon Savages
4th Place - Cody Svedin of Melba

132
1st Place - Wyatt Smith of Raft River Trojans
2nd Place - Zach Rockwell of Spring Creek Spartans
3rd Place - Haiden Martindale of North Fremont Huskies
4th Place - Mark Williams of Snake River Panthers

138
1st Place - Sheldon Davis of Spring Creek Spartans
2nd Place - Christian Perez of Battle Mountain Longhorns
3rd Place - Drue Ashby of White Pine Bobcats
4th Place - Jordan Pendleton of Mountain Home Tigers

145
1st Place - Erick Haney of Battle Mountain Longhorns
2nd Place - Tanner Sessions of Mountain Home Tigers
3rd Place - Logan Case of Parma Panthers
4th Place - Anthony Barrington of Spring Creek Spartans

152
1st Place - Ruger Piva of Challis Vikings
2nd Place - Dalton Petersen of Raft River Trojans
3rd Place - Kadin Williams of Jerome Tigers
4th Place - Emmit Finnicum of White Pine Bobcats

160
1st Place - Dustin Kistenmacher of Weiser Wolverines
2nd Place - Trager Abatti of Challis Vikings
3rd Place - Jeff Oakes of Battle Mountain Longhorns
4th Place - Luke Allred of Minico Spartans

170
1st Place - Jeret Angell of South Fremont Cougars
2nd Place - Ty Johnson of Weiser Wolverines
3rd Place - Dakota Miller of Twin Falls Bruins
4th Place - Jacob Ryan of Mountain Home Tigers

182
1st Place - Zachary Argyle of Jerome Tigers
2nd Place - Dallin Hatch of Twin Falls Bruins
3rd Place - Caleb Rundle of Filer Wildcats
4th Place - Anthony Baker of Weiser Wolverines

195
1st Place - Zak Clark of North Fremont Huskies
2nd Place - Colton Horn of Shoshone
3rd Place - Alex Lehman of Filer Wildcats
4th Place - Morgan Smith of Snake River Panther

220
1st Place - Jordan Crist of Canyon Ridge Riverhawks
2nd Place - Drexton Thrall of Declo Hornets
3rd Place - Garrett Pirtle of Twin Falls Bruins
4th Place - Ooitz Pete of Owyhee

285
1st Place - Jake Roumanos of Spring Creek Spartans
2nd Place - Solomen ChungHee of Mountain Home Tigers
3rd Place - Oscar Camacho of Parma Panthers
4th Place - Keegan Luker of Twin Falls Bruins


Subscribe to our Newsletters

KMVT Breaking News Alerts

Morning & Afternoon News Updates