Advertisement

2A wrestlers look to bring home the hardware

(WJHG)
Published: Feb. 28, 2020 at 9:30 AM MST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

The 2A kids have the early session on Friday, along with the 3A classification.

Here's a look at the different weight classes represented:

98 POUND DIVISION

Coy Worthington

Declo, 4-26, 9

106 POUND DIVISION

Alice Smith

Valley, 15-19, 9

Wyatt Flick

Wendell, 30-8, 10

113 POUND DIVISION

Francisco Diaz

Wendell, 13-15, 9

JT Smith

Raft River, 9-20, 10

Matt Dahl

Wendell, 14-13, 10

Dax Blackmon

Declo, 37-17, 11: Blackmon has advanced to the finals and will go against Gage Vasquez of Firth, 44-8, 9.

120 POUND DIVISION

Elliot Thompson

Wendell, 25-15, 9

Jon Anderson

Declo, 26-15, 12

126 POUND DIVISION

Sam Phillips

Declo, 23-14, 10

Tegan Whitaker

Raft River, 35-10, 10

Braden Chafin

Glenns Ferry, 25-17, 12

132 POUND DIVISION

AV Marino

Declo, 31-18, 10

Nathan Gerratt

Declo, 26-23, 10

Jessy Cardenas

Valley, 14-9, 10

138 POUND DIVISION

Wes Shaw

Dietrich, 41-13, 11: Shaw lost in the semi-final, now has to go through the loser's bracket.

Jason Orozco

Hansen, 16-21, 9

Dace Jones

Oakley, 17-19, 10

145 POUND DIVISION

James Taylor

Valley, 11-7, 11

Levi Jackson

Oakley, 27-10, 12: Jackson dropped his semi-final match, now has to work his way through the loser's bracket.

Case Durfee

Declo, 17-25, 10

152 POUND DIVISION

Teegan Dunn

Wendell, 23-3, 11: Dunn has booked a ticket to the championship against Tyson Thacker of Ririe, 28-1, 12.

Gabriel Elton

Declo, 15-14, 12

Presley Fullmer

Declo, 34-20, 11

160 POUND DIVISION

Derek Matthews (reigning state champion in 145)

Declo, 37-1, 10: Matthews has coasted to a spot in the state championship against Hayden Maupin of North Fremont, 63-3, 11

AJ Lyda

Declo, 31-12, 11

Wyatt Castagneto

Glenns Ferry, 30-16, 10

170 POUND DIVISION

Tito Garcia

Valley, 10-9, 11

Dylan Muir

Declo, 22-9, 11

Carson Durfee

Raft River, 21-25, 12

182 POUND DIVISION

Kaden Buhler

Valley, 15-15, 11

Denzil Lloyd

Raft River, 33-18, 11

Kade Toribau

Oakley, 41-6, 12: Toribau is competing in the semi-final, but lost that match.

195 POUND DIVISION

Ethan Southern

Raft River, 19-18, 10

Zach Gunnel

Murtaugh, 46-12, 11

Miguel Juarez

Declo, 23-18, 11

220 POUND DIVISION

Dawson Osterhout

Declo, 50-5, 12: Osterhout has been a machine en route to a state championship berth against Joe Williams of Bear Lake, 34-8.

Robbie Staffen

Valley, 10-22, 10

285 POUND DIVISION

Peyton Thompson

Declo, 30-10, 11: Thompson is in the semi-finals.

Adan Coria

Valley, 17-5, 12

Davin Jones

Raft River, 33-15, 10

Latest News

Latest News